in

Virtuaalsel teel kodumaistele disaineritele ligi

Xenia Joost

Internetikaubandus on olnud maailmas tõusval kursil juba aastaid. Nüüdseks on see trend üha rohkem kanda kinnitamas ka meil ning juba ammu ei ole internetis pakutavateks kaupadeks ainult kasutatud pesumasinad või nunnud kassipojad. Tõusvateks tähtedeks on hoopis moe- ja ilutooted ning seda just meie kodumaistelt tegijatelt.

Internetipoe võludest on aru saanud nii meie suuremad, kui väiksemad moetootjad – alates hobikorras ehete valmistajatest kuni tõeliste tippmoe loojateni. Kui ühelt poolt tundub, et internetipood on võimalus moodsalt ja mugavalt ostelda just moe tarbijatel, siis tegelikult on antud kanal kasulik ka disaineritele endale, kuna seeläbi luuakse võimalus pakkuda oma loomingut nii suuremale kui ka kaugemal asetsevale publikule.

Nii ongi muutunud üha olulisemaks ja ilmselt ka vajalikumaks virtuaalse poodlemise kanal nendele brändidele, kellel isiklik poeruum puudub. Siia seltskonda kuuluvad üldjuhul Eesti moedisainerid, kes tegutsevad oma ateljees, mitte isiklikul kaubanduspinnal. Praegusel hetkel saavad kohalikest moeloojatest oma e-poega särada näiteks Xenia Joost, Liina Stein, Anni Jürgenson, Helen Valk-Varavin ning ühise moetriona tegutsev Embassy of Fashion.

Moedisaineri Xenia Joosti sõnul sai e-pood avatud eesmärgiga, et ka väljaspool Tallinnat elavad inimesed saaksid tema brändi loominguga tutvuda ja seda mugavalt soetada. “Kindlasti on meie klient rohkem orienteeritud butiikides ostlemisele ning eraviisilisele klienditeenindusele, kui e-poes šoppamisele. Kuid sellele vaatamata pakub e-pood meeldivat müügitoetust, täites korraga nii müügipunkti kui toodete tutvustamise eesmärki,” nentis ta. Lisaks kodumaistele moearmastajatele saavad eespool nimetatud märkide loomingut tellida ka nende välismaised austajad.

Sama suuna on võtnud ka kiiresti populaarsust kogunud kodumaine e-pood Siison.ee, kust leiab juba praegu maailma suurima valiku eestimaiste disainerite loomingut. Esindatud on sellised tuntud brändid nagu Tallinn Dolls, Xenia Joost, Lilli Jahilo, Liina Stein, VARKKI, Projekt, MiNU, Besty ja paljud teised.

Eesti moedisaini virtuaalseks mekaks tituleeritud Siison.ee kaasasutaja Matthias Vutt leiab, et Eesti on küll väike koht, aga andekaid inimesi on siin tegelikult väga palju. Kui seniajani puudus maailmas võimalus nii paljusid Eesti disainereid ühest kohast koos leida, siis Siison.ee otsustas selle vea parandada ning võimalikult palju tuntud Eesti moedisainereid ühte kohta kokku koondada. Matthias Vutt lisas, et kuna juba praegu on tekkinud välismaist huvi Siison.ee-s pakutava Eesti loomingu vastu, siis on tulevikus plaan avada “uksed” ka väljaspool Eestit elavatele tellijatele.

Lisaks kodumaisele disainile on Eestil tegelikult internetipoodlejatele veel midagi pakkuda. Nimelt on just eestlased need, kes töötasid välja virtuaalse proovikabiinina tuntud rakenduse Fits.me. Kui keegi veel ei ole kuulnud, mis imemasinaga tegemist on, siis Fits.me võimaldab e-poodlemise ajal näha, kuidas valitud toode reaalselt ostleja enda seljas ka istub – virtuaalne mannekeen võtab selleks sisestatud mõõdude kohaselt vastava kehakuju.

Kuigi eelpool ülesloetud e-poed on varustatud väga heade toodete piltide, andmete, mõõdutabelite ja selgitustega, mis muudavad ostlemise üsnagi turvaliseks, siis Fits.me rakendus juba eksimisruumi ei jäta ning on juba praegu head kasutust leidnud kodumaise triiksärgitootja Sangari veebipoes.

Selliste mugavate võimaluste ja ohtrate moekate valikuvariantide korral jääb üle ainult loota, et meie kodumaist moeloomingut ikka kõigile soovijatele tulevikus ka jätkub. Moodsat e-ostlemist!

Aljona Sokolovskaja.

Tunnusfoto Xenia Joost.

Kui tihti ostled Sina Internetis? Milliste kodumaiste disainerite loomingut oled endale soetanud?