in

Soome rõiva- ja tekstiilibränd Marimekko tuleb koju kätte

28. veebruaril avatakse Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis publikule tuntud Soome rõiva- ja tekstiilibrändi Marimekko näitus „Marimekko. Disain. Soome“. Näitus annab ülevaate ettevõtte arengust ja eduloost ning tutvustab lähemalt Marimekko toodangut, jäädes avatuks aprilli lõpuni.

Näitus Soome tuntuimast tekstiilitootjast koosneb suurest valikust Marimekko trükikangastest, riide- ning tarbeesemetest. Ekspositsioon jaguneb temaatiliselt erinevatesse osadesse, hõlmates Marimekko 60-aastase ajaloo erinevad etapid alates selle loomisest, rahvusvahelise menu saavutamisest kuni tänapäevase uue ajastu loomiseni välja.

Marimekko on üks soome sõjajärgse disani edulugusid ja alustalasid, mille asutas 1951. aastal Armi Ratia, kaasates sellesse peagi ka oma abikaasa Viljo Ratia. Sellest kujunes edumeelne rahvusvahelise haardega tekstiiliettevõte, mis kogus tuntust eelkõige efektse ja julge kangakujundusega, mustritest sai Marimekko trump. Läbi oma tegevuse muutis Marimekko tugevalt nii moodi kui ka kodukeskkonda puudutavat moekeelt. Marimekko meeldejäävate mustritega kangaste kavandamisse on aja jooksul olnud kaasatud suur hulk disainereid, alustades legendaarseid kujundusi loonud Vuokko Nurmesniemist ja Maija Isolast ning neid kasutatakse nii sisekujunduses kui rõivadisainis. Liialdamata võib öelda, et Marimekko on leidnud tee igasse Soome kodusse, olles kahtlemata üks tuntumaid Põhjamaade tekstiili- ja disainiettevõtteid, mis on aastakümneid hoidnud Soomet disainimaailma tähtede hulgas. Marimekko disainerite suurepärane meeskond on suutnud tuua oma unikaalse nägemuse ning käekirja moe- ja disainimaailma.

Näituse on koostanud Helsingi Disainimuuseum. Näitust eksponeeritakse Eestis koostöös Soome Instituudiga ja sellega kaasnevad loengud, ringkäigud kunstnikega, siiditrüki töötoad ning haridusprogramm.

Marimekko näitus on publikule avatud 28. veebruarist kuni 28. aprillini. Näituse kuraator ja kujundaja: Harri Kivilinna, Disainimuuseum, Helsingi, Soome

 

“MARIMEKKO. DISAIN. SOOME”

LISAÜRITUSTE PROGRAMM

 

27.02 kell 14.00 Eesti Kunstiakadeemias (Estonia pst 7, ruum 245)

Marimekko disainer Noora Niinikoski avalik loeng

 

Töötoad kõigile huvilistele:


16.03 kell 12.00 siiditrüki töötuba / juhendaja: Kristel Laurits

06.04 kell 12.00 siiditrüki töötuba / juhendaja: Kristel Laurits

20.04 kell 12.00 siiditrüki töötuba / juhendaja: Kristel Laurits

20. ja 21.03 Marimekko linnalaager lastele vanuses 9-14 a / juhendajad: Kristel Laurits, Sanda Sirp

Lisainfo ja registreerimine: haridus@etdm.ee

 

Marimekko haridusprogramm koolidele

Küsi lisaks: haridus@etdm.ee

 

Ringkäigud näitusel Eesti kunstnike ja kirjanikuga:


07.03 kell 17.00 Peeter Kuutma (tekstiilikunstnik)

24.03 kell 12.00 Lylian Meister (tekstiilikunstnik)

03.04 kell 17.00 Maimu Berg (kirjanik)

21.04 kell 12.00 Helene Vetik (disainer)

24.04 kell 17.00 Signe Kivi (tekstiilikunstnik)

Lisainfo ja registreerimine:

ketli@etdm.ee