in

Sibyl Vane’i võluv vokalist Helena Randlaht: “Me olime täiesti olematud.”

Eesti muusikamaastik elavneb üha enam ning kindlasti on üks meeldejääv kooslus alternatiivrokki, bluesi ja popi viljelev ansambel Sibyl Vane. Ansambel on üles astunud telesaates Kolmeraudne, esinenud Rockcafes koos Ewert and the Two Dragons’iga ja võitnud Noortebänd 2011 konkurssi. Tõnis Mägi avaldas arvamust Facebookis öeldes: „Absoluutselt SUUREPÄRANE. Andsite mu päevale päikesepaistet.“  Ringi uidates ansambli  „proovibaasis“ Pärnu Noorte Vabaajakeskuses haarasin võimalusest ning rääkisin lühidalt Sibyl Vane’i  kauni vokalisti ja kitarristi Helena Randlahega. 

Äsja esinesite Lätis, kuidas teil läks ning kas see oli esimene kord?
Käisime Sibyl Vane`iga  17. märtsil Riias I Love You baaris esinemas ja see oli meie esimene ülesastumine väljaspool Eestit. Meid võeti soojalt vastu ning oli üle ootuste tore. Olime kõik küll varem Riias käinud, aga seekordne kogemus ja nähtu erines eelnevatest kordadest tuntavalt. Seiklused öises Riias on muidugi omaette teema.

Millised olid sinu esmased reaktsioonid ja märgid sellest, et olete oma ansambliga edu saavutanud? Tänaval tuntakse ära?
Kui rääkida teatud määral edust, siis peab tõdema, et peale Noortebändi konkurssi muutus asi meie jaoks kardinaalselt. Enne seda oli päris keeruline oma muusikaga inimesteni jõuda, sest meil oli vaid üks salvestatud lugu ja põhimõtteliselt polnud me pea üldse esinenud väljaspool Pärnut. Me olime täiesti olematud. See kõik on meile kolmele suur üllatus ja kompliment olnud, sest olime enne tõesti palju tööd teinud. Suurest edust ja läbilöögist on muidugi veel vara rääkida, aga meil on praegu lihtsalt hästi läinud, eks näis mis tulevik toob.
On olemas teatud osa inimesi, kes esmakohtumisel vajuvad mõttesse ja ei suuda mõelda, kust ma tuttav olen. Selle tasemeni pole me jõudnud, et tänaval rääkima tuldaks. Õnneks ei ole meid piisavalt Õhtulehes ja Elu24-s, seega on praegu hea ja lihtne. Selline kuulsus ei ole mulle ka eesmärk.

Mis on sinu jaoks seni olnud suurim tunnustus muusika vallas?
Suurim tunnustus on muidugi Noortebänd 2011 võit ja seda hämmastavalt tugevas konkurentsis. See oli tõesti suur asi meie jaoks. Muidugi ei saa üle ega ümber, et kõikide nende toredate inimeste huvi ja koostöö meiega on väga suur asi.

Kuidas kirjeldaksid Sibyl Vane’i muusikastiili?
Otseselt me enda raamidesse ei suru, sest me oleme bändis kõik inimestena väga erinevad ja meil on erinevad muusikamaitseid. See ongi huvitav, kuidas iga üks lisab midagi endast ja kuidas see siis lõpuks sellise terviku moodustab nagu see praegu on. Koguaeg on muidugi paralleele tõmmatud artistide ja bändidega, mida me varem pole kuulnud ja see on omakorda hea, sest tänu sellele avastame ka ise päris palju head muusikat.

Millest ammutad inspiratsiooni lugude kirjutamiseks?
Viimasel ajal olen aru saanud, et seda võtta kusagilt on keeruline. Inspiratsioon peab ise tulema. Üks oluline asi muidugi on see, et alati tuleb end võimalikult avatuna hoida ja eksperimenteerida, et avastada uusi võimalusi ja luua midagi uut.

Kui palju mõjutab sinu tehtav muusika sinu rõivastiili?
Mingil määral kindlasti mõjutab, aga ma ei oska öelda kui palju. Püüan igas olukorras ikkagi iseendaks jääda ja see, milline ma välja näen ning millist muusikat teen, ongi mingi osa siis sellest, mis ma olen. Üks täiendab teist.

Kas on keegi kelle stiili imetled ja miks?
Kindlaid nimesid ma välja ei oska tuua, aga mulle jäävad silma inimesed, kes ei ürita meeleheitlikult kaasa käia iga hooaja tänavamoe jubedaimate röögatustega. Mulle meeldivad need , kes on jõudnud enda stiilini ja kes suudavad ka kõige lihtsamad riided eriliseks kanda.

Kui palju erinevad riided, mida kannad laval sinu igapäeva rõivastusest?
Üritan võimalikult lihtsalt ja mugavalt vähesega läbi saada. Samas on loomulik, et mul on kappi kogunenud esemeid, mida ma igapäevaselt ei kanna ja mida hoian vaid lavalaudade jaoks. 
Tavaliselt käin suhteliselt mugavalt riides.

Kust sa ise kõige enam riideid soetad?
Siit ja sealt, aga viimasel ajal rohkem second handidest, sest sealt leiab stiilseid asju, mida tavaliselt masstoodanguga poodidest ei saa või on arvestades kvaliteeti tugevalt üle hinnatud.

Mille poole püüdled?
Eesmärkidest rääkida on muidugi keeruline, esmalt meenub muidugi plaat, mida ootan. Meie bänditegemises on muidugi üsna suur roll juhusel – selle bändi sünd oli suur juhus ja kõik on juhtunud meiega just siis kui seda kõige vähem ootasime. Samas on üks asi juba algusest jäänud samaks ja see on see, et anname endast alati igal esinemisel kõik ja naudime ise seda, mida teeme täiega. Kõik ülejäänu on boonus.

Mida on oodata Sibyl Vane’ilt lähiajal?
Lähiajal on oodata üksjagu kontserte nii Eestis kui kaugemal. Üks olulisemaid esinemisi on lähiajal muidugi  Eesti muusikaelu tippsündmus Tallinn Music Week. Astume selle raames 30. märtsil üles kokku kolm korda, aga selle kohta leiab täpsemat infot meie Facebooki lehelt. Peale selle on meil loodetavasti ikkagi peagi valmis singel ja lähevad käima muusikavideo võtted.