in

Multistabiilne tajumine Eesti tänavakunstis

Tänavakunst kui selline ei ole meie rahva mõistes kindlasti mitte au sees. „Mis siin ikka sodida?“ küsib keskmine eestlane. Tegin juttu Multistab’i poistega, kes said inspiratsiooni oma brändi loomiseks just tänavakunstist. Mis see õigupoolest on?

Kuidas sündis Multistab?

Multistab sündis ühiste eesmärkide ja mõtlemise tagajärjel, kui kaks aatekaaslast aastaid tagasi suvisel õhtul pärast õues joonistamist viadukti all istusid ja tulevikule mõtlesid. Täpsemalt loodi siis plaan edasi liikumiseks ja Multistab kui n-ö „bränd“ oli meie jaoks kõige loomulikum jätk. Esiteks katsetada teisi pindu ning tehnikaid oma teoste edastamiseks ja teisalt kasutada selleks olemasolevaid teadmisi ja kogemusi. Ise leiame, et see on suur osa meist ja sellest, mida Multistab esindab.

Kaua olete tegutsenud?

Rühmitus Multistab kui selline on toiminud 2010. aasta kevadest. Kuid oluline on märkida, et koostöö meie vahel toimus juba enne seda. 2010 oleks lihtsalt esimene ametlik märk ajaloos, kui Multistab tõsisemalt ja läbimõeldumalt tegutsema hakkas. Esimesteks sammudeks oli isiklik blogi. Esimesteks toodeteks olid Multistabi selgroogtooted – õlakotid, millele lisandusid peagi T-särgid. Sama aasta talvel lisandus meiega Pheriskoop.

Kes on Multistabi taga?

Multistabi taga on ametlikult kolm artistinimedega noormeest: Karma, Pheriskoop ja Signor Sick. Kuid märkida tuleb ka seda, et meie ridades on mõned mitteametlikud anonüümsed kaasaaitajad, kes meile vajadusel abiks on.

Millega tegeleb Multistab? Mida te tahate öelda?

Multistab tahab olla osa tänavapildist. Otsime lisaks staatilistele pindadele rõivaid ja muud, mis käib linnaliku inimesega kaasas, et oma loomingulisi võnkeid ja mõtteid edasi anda. Rõhume isikupärale ja rariteetsusele. Kõiki meie toodetud asju leiab enamjaolt mõõdukates kogustes. Sarnaselt tootmisega, oleme ka oma kraami müügil ise asjadega otsast lõpuni seotud. Leiame, et käe pulsil hoidmine lisab meie asjadele teatud positiivset sidusust. Lisab neile sisu.

Kuigi hetkel on enamus tooteid suunatud noortele meestele, siis see ei ole meie jaoks eesmärk omaette. Võib loota, et ka neiud võivad meie repertuaarist peagi osa saada.

Lisaks sellele tegeleme joonistamisega, enese arendamisega. Osaleme kunstiprojektides ning aeg-ajalt võtame vastu ka tellimustöid. Teinekord tuleb ette, et meie tööd osalevad ka näitustel. Kõige sellega soovime arendada, rikastada ja täiustada meie siinset tänavakunsti. Samuti olla nähtavalt pildil ning anda sellesse omapoolset mitmetahulist aksenti. Arendades Multistabi arendame ka ennast.

Kas Multistab kui nimi tähendab ka midagi otseselt? Kas sellel on mingi seos teie tegevusega?

Multistab on lühend multistabiilisest tajumisest ja selle kõige parem, puhtam ja ideaalsem pildiline vaste on meie jaoks necker´i kuup. See väljendab meie jaoks väga hästi mitmekülgset mõtlemisviisi, vabadust, arengut, kontraste, vorme ja ruumi taju. Kõike, mida me ise ka esindame. Samal ajal on see idee ja kujuna piisavalt abstraktne ja vaatajale mitmeti tõlgendatav. Oma loominguga üritame saavutada sama. Lisame teostesse erinevaid varjatud detaile ja nüansse, et tekitada ruumilisust ja enda jaoks olulisi lisamõõtmeid.

Milline on kodumaise tänavakunsti olukord?

Signor Sick: Eesti tänavakunst on suhteliselt passiivne, väga lihtne on esile kerkida, palju on mõjutusi mujalt maailmast. See ei ole iseenesest paha, kuid tore oleks silmata rohkem kohaspetsiifilisi väljendusi. Kuigi Eesti on väike ning linnad samuti, on tegelikult võimalusi arendada tänavaruumi läbi kunsti ja kujundamise suured. Leian, et linnaruum on omanäoline ja sisaldab eri atmosfääre, mis võiksid motiveerida reageerimist.

Milline on üldsuse arvamus?
Üldiselt on rahvas ükskõikne, kuna inimestel on endal niigi palju igapäevaseid muresid. Keskklass ei silma tänaval toimuvat, kui see just nina ees aset ei leia. Kui meie oleme joonistanud, siis on inimesed olnud väga positiivselt meelestatud. Eriti pealinna äärealadel nö. Slummides. Tallinna Linnavalitsus on üldiselt tänavakunsti vastu, kuid viimase kvartali jooksul pole meedias negatiivset kaja väga olnud.

Kellele on Multistab mõeldud?

See võib tunduda pateetilisena, aga me ei tahaks teenida ühe fikseeritud inimgrupi huve ja sealjuures olla mõeldud vaid ühele valitud inimeste killule. Meie soov on pigem olla mõeldud ning olemas olla nende inimeste jaoks, kes enda ning Multistabi vahel leiavad piisavaid olulisi sõlmpunkte, et mõista ja kaifida seda, mida me teeme.

Mis hinnaklassi teie looming jääb?

Hindade kalkuleerimisel üritame lõppsummat alati hoida mõistuse piires. Me eesmärk ei ole seda kruvida liiga kõrgele, kuid samas ei soovi me seda lasta ennastohverdavalt madalale. Otsime keskteed ning lähtume tihti enda kogemustest ja kokkupuudetest teiste sarnase valdkonna brändide ja toodetega. Võiks öelda keskmine.

Kus teid müüakse?

Meil on hea koostöö hetkel selliste poodidega nagu Reede ning Nu Nordic. Lisaks neile võib teatud tooteid saada meie endi käest. Suhtleme isiklikult e-mailil multistability@gmail.com või läbi me fb konto. Ning oleme alati avatud vastu võtma pakkumisi ka teistelt edasimüüjatelt.