in

Eesti disain Londoni moenädalal!

Sel neljapäeval, 14. veebruaril avatakse Londonis Eesti moedisainerite väljapanek FreshEst presents: Ministry of Creative Affairs.

Juba teist aastat osaleb Eesti British Fashion Council’i algatatud projektis International Fashion Showcase, mille raames avavad Eesti Disainikeskus ja Eesti Saatkond Londonis 15.–19. veebruaril Eesti disainerite väljapaneku. Eesti ekspositsioon on valitud International Fashion Showcase‘i seitsme olulisema projekti hulka.

Tõusvaid disainitalente tutvustavaid näitusi ja installatsioone avab Londonis kokku 27 riiki üle maailma, mille hulgast valib moeprofessionaalidest koosnev žürii võitja, kes kuulutatakse välja pidulikul galal 17. veebruaril Somerset House’is. Žürisse kuuluvad sel aastal Anna Orsini (British Fashion Council), Julian Roberts (British Council), Mandi Lennard (Mandi Lennard PR), Maria Lemos (Rainbowwave), Oriole Cullen (V&A), Penny Martin
 (The Gentlewoman), Sarah Mower MBE (Contributing Editor Vogue US; 
BFC Ambassador for Emerging Talent), Tamsin Blanchard (The Telegraph), Tristan Weber (Royal College of Art).

 Kristjan Steinberg_foto Denis Blair

“Juba teist aastat on noortele Eesti moedisaineritele antud võimalus näidata rahvusvaheliselt tunnustatud moeekspertide ja- publiku ees Eesti moedisaini kõrget taset,” kommenteeris Eesti Disainikeskuse juht Jane Oblikas. “Kõigil neljal disaineril on suur potentsiaal rahvusvahelisel turul edu saavutada, seda eelkõige tänu unikaalsele ja käsitöölikule lähenemisele, kõrgele kvaliteedile, erilistele lõigetele ja muidugi ka eestipärasele puudutusele, mis lisab nende loomingule omajagu vürtsi,” täiendas Oblikas.

Loomeministeeriumi kontseptsiooni all vallutavad Londoni maineka kunstigalerii neli Eesti disainerit: Kadri Kruus (nahast aksessuaarid), Kristina Viirpalu (naisterõivad), Karl Annus (puidust prilliraamid) ja Kristian Steinberg (meesterõivad). Londoni Saint Martinsi moekooli magistrant Helen Sirbi kujundatud väljapanek kujutab audiovisuaalset jutustust, mis hõlmab liikuvaid pilte ja lavakujunduslikke elemente.

Moeloojate loomingust inspireerituna sündis ka muinasjutuline moefilm “After Beyond”, mille esmaesitlus toimub samuti näituse avamisel. 20 külmakraadiga Eesti pakases moefotograaf Indrek Arula poolt üles võetud filmil on ka unikaalne helimaastik, kus visuaalsete filmikaadrite pikslid on teisendatud elektroonilisteks meloodiateks. Filmi teaserit saab vaadata siit: http://vimeo.com/59178257

Kristina Viirpalu esitleb Londonis käsitsikootud pulmakleite ning elegantseid mantleid. Unikaalsete kleitide pitsimustrid on inspireeritud 19. sajandist pärit Haapsalu sallist ning on valmistatud peenest villast, siidist või puuvillast.Karl Annus_foto Liina Soosaar

Nahadisainer Kadri Kruusi sügistalvine kollektsioon koosneb efektsetest, ent samas funktsionaalsetest kottidest. Kokku on miksitud erinevaid stiile ning nahku.

Londonis resideeriv moekunstnik Kristian Steinberg esitleb meestekollektsiooni, mille märksõnaks on konflikt hi-tech’i ja loomuliku vahel: tulekindel mantel jänesenahkse voodriga või klassikaline inglise mohäär koos läbipaistva polüvinüülist äärisega.

Karl Annuse kollektsioon 2013 hõlmab seitset eebeni-, pähkli-, sebra-, vahtra, saare- ja tammepuust valmistatud mudelit, mis on loodud kestliku disaini põhimõttel: raamidel on kasutatud ainult naturaalseid õlisid, et säilitada ja rõhutada puidu enda omadusi.

Eesti disainereid koondav näitus toimub Briti Moenõukogu ja Briti Nõukogu ühisprojekti International Fashion Showcase raames.

Eesti näitus FreshEst esitleb: Ministry of Creative Affairs on avatud 15.-19. veebruaril kell 12-17 Horse Hospitalis aadressil Colonnade, Bloomsbury, London.

Ürituste ajakava:

Neljapäev, 14. veebruar kell 18-21 Näituse avamine

Reede, 15. veebruar artist talk Karl Annuse ja Helen Sirbiga kell 17.00 ja 18.30


Laupäev, 16. veebruar Kokteilipidu koostöös ajakirjaga Love is the Law

FresEst on Eesti Disainikeskuse algatatud ekspordiplatvorm, mis tutvustab Eesti disainerite loomingut välisturgudel.

2012. aastal debüteeriti eduka showroomiga Berliinis ning Hamburgis ning 2013. aasta veebruaris osaletakse London Fashion Weeki raames näitusel Londonis, kevadel Tallinnas Eesti-Saksa näitusel ning sügisel disaininäitusel Hamburgis.

Projekti toetavad: Eesti Saatkond Londonis, EAS, Eesti Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, British Council, British Fashion Council.